Amazon planerar eget konto för sina kunder
Amazon planerar eget konto för sina kunder
Amazons för samtal med ett antal storbanker om att ta fram en finansiell produkt som kan locka de yngre kunderna och de som saknar bankkonton. Planerna, som är långt ifrån satta i sten, innebär dock inte Amazon blir en bank, uppger källor till Wall Street Journal.
Lösningen skulle i praktiken likna ett amerikanskt checkkonto dit kunderna för över pengar på samma sätt som till ett Paypal-konto. Därmed skulle köpen kunna genomföras utan att blanda in bankerna i lika hög utsträckning som i dag.
En sådan lösning skulle minska Amazons kostnad för finansiella tjänster och dessutom ge bolaget bättre tillgång till kundernas köpvanor, skriver Wall Street Journal.
Läs även: Amazon slår upp dörrarna på sin första butik utan kassor
Enligt Wall Street Journals källor skulle Amazon, vid en sådan lansering, snarare agera som en partner till bankerna än en utmanare.
Amazon har redan i dag en egen betallösning som går under namnet Amazon Pay och som konkurrerar med svenska Klarna. Men precis som Klarna i USA har även Amazon Pay haft begränsad framgång med sin betallösning.
Amazon försöker nu ta sin betallösning till de fysiska butikerna och där pekas Amazon-ägda Whole Foods uppges ut som ett naturligt första steg.
Läs även: Så dåligt går det för Klarna i USA