Annons

Svenskarna säljer in sin plattform till spansk fotbollsjätte – Paradoxgrundaren investerar

Mats Kraitsik är vd och grundare av 360 player – en komplett plattform för fotbollsklubbar. Nu har legendariska Athletic Bilbao köpt in tjänsten. Till höger syns klubbens Inaki Williams och Real Madrids Sergio Ramos.
Mats Kraitsik är vd och grundare av 360 player – en komplett plattform för fotbollsklubbar. Nu har legendariska Athletic Bilbao köpt in tjänsten. Till höger syns klubbens Inaki Williams och Real Madrids Sergio Ramos.
En del spelarutveckling, en annan del klubbadministration och snart en större del fintech. Det är grunden i fotbollsplattformen ”360 player” – som nu sprids över världen genom storklubbar som Athletic Bilbao. ”Vi ska utveckla tjänsten för andra sporter också”, säger grundaren Mats Kraitsik.
Facebook
Twitter
LinkedIn
E-post
Öka textstorlek

Artikeln du läser är låst. Logga in eller teckna en digital prenumeration för att läsa Nordens största affärstidning.

  • Full tillgång till Di.se med nyheter och analyser
  • Tillgång till över 1100 aktiekurser i realtid
  • Dagens industri som e-tidning redan kvällen innan
  • Innehållet i alla Di:s appar, tjänster och nyhetsbrev

Är du prenumerant? Prova att ladda om sidan och kontrollera att du är inloggad.

Saknar du en prenumeration? Bli prenumerant

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-post
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. Läs mer i vår cookiepolicy.
Läs mer