Hoppa till innehållet

Här är Teslas nya lastbil – och sportbil

På fredagsmorgonen svensk tid visades Teslas nya ellastbil Semi upp. Elon Musk passade även på att visa upp sin nya gigantiska pickup och sportbil.

Teslas nya lastbil semi visas upp för första gången. Foto: Skärmdump.

Förväntningarna på Tesla TSLA +3,41%Dagens utvecklings nya ellastbil har varit höga. Tidigt på fredagsmorgonen svensk tid visades prototypen upp för världen för första gången. 

Elon Musk har tidigare skämtat på Twitter om hur lastbilen, som går under namnet Semi, kan förvandlas till en robot, slåss mot utomjordingar och dessutom göra en fantastisk kaffe latte. 

It can transform into a robot, fight aliens and make one hell of a latte pic.twitter.com/8h9vvWu4f5— Elon Musk (@elonmusk)
15 november 2017


Det är däremot inte några av lastbilens egenskaper som visades upp på fredagsmorgonen. I en livesändning från Teslas designkontor i Hawthorne, Kalifornien.

Elon Musk börjar sitt framträdande genom att komma in på scenen i sin nya lastbil. Han förklarar att snabb acceleration är det som Tesla alltid velat ha i alla sina fordon. Även för lastbilen. Ellastbilen kommer kunna accelerara från 0 till 100 km i timmen på 20 sekunder när den är fullastad, säger Tesla-vd:n. På tom last kommer den upp i samma hastighet på 5 sekunder.

Den nya lastbilen, som kommer till marknaden 2019, uppges kunna köras i närmare 105 km i timmen i en backe med 5 procents lutning. Han jämför det med en lastbil på diesel som kör 72 km i timmen i samma backe. 

Vi kan klara allt det här eftersom vi har designat vår lastbil som en pistolkula

En viktig punkt inför lanseringen har varit hur långt batteriet i Teslas ellastbil räcker. Ryktena har legat på mellan 32 till 70 mil med standardlast. Men Elon Musk uppger att Semin slår det, den klarar sig fullastad i motorvägshastighet på samma laddning i 80 mil. Och trots att en diesellastbil klarar nästan dubbla sträckan är det inte ett problem enligt Elon Musk, eftersom 80 procent av körningarna inom industrin är max 40 mil. 

”Det här betyder att man kan åka fram och tillbaka på samma laddning på 80 procent av alla körningar, även om det inte finns en laddningsstation på vägen”, säger Elon Musk från scen.

”Vi kan klara allt det här eftersom vi har designat vår lastbil som en pistolkula”, fortsätter han. 

The @tesla pickup truck!!!! pic.twitter.com/IlLovsVomW— ethanwco (@ethanwco)
17 november 2017


Det hade tidigare ryktas om att det fanns en chans att Elon Musk skulle passa på att visa upp ett annat fordon samtidigt som ellastbilen visades upp. Och det var inte bara en lastbil som visades upp på scenen inför en stor publik och flera miljoner runt om i världen via livelänk. 

Tesla visade även upp en pickup truck, fast stor nog att ta en normal pickup på flaket. 

Elbilstillverkaren släppte även det som kan bli veckans största bilnyhet – en ny sportbil. 

”Det ska bli den snabbaste produktionsbilen i världen”, sade Elon Musk på scen.

Enligt Elon Musk kan basmodellen av sportbilen komma upp i 100 kilometer i timmen på 1,9 sekunder. Det skulle i så fall bli första gången som en fabriksproducerad bil knäckte 2 sekunder.

För mer om nya Roadstern: Teslas stora överraskning – en ny sportbil 

Läs även: ”Teslas lastbilssatsning är värd mer än ännu en sportbil”

Det är inte sportbilen som kommer att bli betydande för Teslas framtid, spår Di Digitals Mimi Billing.

Innehåll från WintAnnons

Ta ut lön när du vill – Wints nya funktion ger företagare full kontroll

Bokföringstjänsten Wint tar nu ett stort steg framåt för att göra företagares vardag enklare. Som först i Sverige inom bokföringsbranschen lanserar de en ny funktion där företagare själva kan välja när lön ska betalas ut – direkt i plattformen, helt utan extra avgifter eller administration.

För många småföretagare är ekonomin inte lika förutsägbar som i större bolag. Intäkter kan variera från månad till månad, och fasta löneutbetalningsdatum kan skapa onödig stress – inte minst när oväntade utgifter dyker upp eller när fakturor ska betalas innan lönen kommer. 

Traditionellt har löneutbetalningar varit en stel process med fasta datum och omfattande administration. Med en större flexibilitet kring när och hur lön tas ut, skulle många av dessa utmaningar kunna lösas, något som Wint har tagit fasta på i utvecklingen av sin nya lönefunktion.

Extern länk: Läs mer om Wint – Sveriges bästa bokföringstjänst 

Låter företagare ta ut lön när de vill – utan administration eller extra kostnader

Med Wints nya lönefunktion kan ägarledda aktiebolag själva styra när och hur de vill ta ut sin lön – utan extra administration eller kostnader. I praktiken innebär detta att det enda företagare behöver göra är att logga in i Wint och ange hur mycket lön som ska betalas ut och när pengarna ska komma. Resten sköter plattformen automatiskt: lönen betalas ut på önskat datum, skatter räknas ut och arbetsgivardeklarationen skickas in till Skatteverket – helt utan att företagaren behöver lyfta ett finger.

Tre fördelar med flexibla löneuttag – så gör Wint det enklare för företagaren

1. Ta ut lön när det passar dig

Företagare kan nu ta ut lön precis när de vill, utan att behöva anpassa sig efter fasta utbetalningsdatum. Det gör att du kan ta ett förskott eller anpassa lönen efter kassaflödet – precis som i en enskild firma, men i ett aktiebolag.

2. Slipp lägga tid på administration

Wint hanterar hela löneutbetalningen automatiskt, inklusive arbetsgivardeklaration och rapportering till Skatteverket. Det betyder att företagare slipper administrationen och kan fokusera på sin verksamhet.

3. Optimera lön och utdelning enklare

Med den nya funktionen ser företagaren direkt hur mycket lön som har tagits ut under året, hur det påverkar skatter och utdelningsmöjligheter enligt 3:12-reglerna. Det gör det enklare att planera löneuttag, undvika onödiga skatter och optimera sin utdelningsstrategi.

Extern länk: Se hur mycket du kan ta ut i lön – testa Wints lönekalkylator. 

Att Wint kan erbjuda flexibel löneutbetalning utan att öka företagarnas administration beror på den automatisering som ligger till grund för hela tjänsten. Bokföringen, skatterapporteringen och arbetsgivardeklarationen kopplas ihop direkt med löneuttaget, vilket gör att allt sker automatiskt i bakgrunden.

– Wint kombinerar smidigheten i en digital tjänst med helheten från en fullservicebyrå. Vår vision är att företagande ska kännas enklare än att vara anställd, och den här lösningen tar oss ett steg närmare det målet, säger Anton Sandström, produktutvecklingschef på Wint.

– Under utvecklingen har det varit viktigt att säkerställa att funktionen är helt självfungerande, så att företagaren inte behöver ägna en tanke åt varken bokföringen, arbetsgivardeklarationer, skatter eller moms.

Mer från Wint

Artikeln är producerad av Brand Studio i samarbete med Wint och ej en artikel av Dagens industri